Lečenje
Dobra anamneza predstavlja početak svakog pregleda. Da bi se uradila pravilna procena težine simptoma prostatizma danas se preporučuju standardizovani upitnici. ,,International Prostate Symptom Score” (IPSS) je postao internacionalni standard. International Prostate Symptom Score (IPSS) sadrži 7 pitanja o težini simptoma i osmo globalno pitanje o uticaju urinarnih tegoba na kvalitet života. Pomoću njega može se odrediti prostata simptom skor (IPSS).
Ukupni skor (IPSS) ukazuje na težinu simptoma koji mogu biti: blagi, umereni, teški.
Izbor terapije zavisiti od težine simptoma i uticaja na kvalitet života bolesnika, kao i od ostalih okolnosti (npr. druge bolesti, komplikacije u vezi sa BPH, i dr.).
Pažljivo praćenje i promena načina života
Ukoliko su simptomi BHP blagi nije potrebna terapija lekovima, dovoljno je pridržavati se saveta o promenama načina života i doći će do poboljšanja.
Preporuke za higijensko dijetetski režim:
• Preporučuje se umeren način života i ishrane,
• Ishrana mora biti raznolika, bogata vitaminima, umereno slana i začinjena;
• Izbegavati dugotrajno sedenje i ležanje;
• Naporno hodanje i vožnju biciklom;
• Stolice bi trebale biti redovne;
• Nije poželjno suzdržavanje od mokrenja;
• Izbegavati unos velikih količina tečnosti odjednom;
• Izbegavati konzumiranje alkohola i hladnih napitaka,
• Izbegavati hladnoću.
Ukoliko se simptomi pogoršaju, treba se obavezno ponovo obratiti lekaru, jer je možda potrebno uključiti terapiju.
Terapija lekovima
Postoje tri različite vrste terapije lekovima koje mogu biti preporučene:
Alfa blokatorise koriste za lečenje simptoma BPH i poboljšanje kvaliteta života. Ovi lekovi opuštaju glatki mišić prostate i vrata mokraćne bešike pa se samim tim i protok mokraće olakšava. Najznačajnija neželjena dejstva ove grupe lekova su sniženje krvnog pritiska i vrtoglavica prilikom ustajanja. Kako bi se ove tegobe minimalizovale preporučljivo je da se ovi lekovi uzimaju uveče pred spavanje. Muškarci koji lekove iz ove grupe piju, ne bi trebali samoinicijativno da koriste lekove za tretman erektilne disfunkcije jer je tada efekat na krvni pritisak još izraženiji. Ukoliko su lekovi za tretman erektilne funkcije potrebni, neophodno je da ih ordinira urolog.
Inhibitori 5 –alfa reduktaze (5ARI). Za rast prostate najvažniju ulogu ima dihidrotestosteron (DHT) koji se stvara uz pomoć dva izoenzima 5-alfa reduktaze tipa I i tipa II. Velika koncentracija DHT-a dovodi do uvećanja prostate, a glavni cilj lečenja je sprečiti stvaranje DHT-a. Ovi lekovi su najefikasniji kod onih muškaraca koji imaju veliko uvećanje prostate. Koristi od upotrebe ovih lekova su najčešće osetni tek šest meseci nakon početka njihove upotrebe.
Kombinovana terapija 5ARI i alfa blokatoraje znatno efikasnija od upotrebe pojedinačnih lekova. Ova terapija se preporučuje muškarcima sa velikim povećanjem prostate, muškarcima koji ne reaguju adekvatno na najveću dozu alfa blokatora.
Biljni lekovise u nekim zemljama koriste za olakšavanje simptoma BPH, iako se trenutno ne preporučuju u smernicama za lečenje koje je izdala Evropska urološka asocijacija.
Na tržištu se danas nalazi veliki broj preparata koji kao glavnu aktivnu komponentu sadrže ekstrakt iz ploda patuljaste palme Saw palmeto (Serenoa repens) i ulje iz semena bundeve. Svi preparati deluju tako što sprečavaju proliferaciju ćelija prostate, antiflogistički i antiedematozno.Ekstrakt patuljaste palme deluje antiedematozno i poseduje periferno antiandrogeno dejstvo, dok je ulje iz semena bundeve bogato esencijalnim masnim kiselinama (Omega-3 i Omega 6-masne kiseline), kao i antioksidantima: cinkom, vitaminima E i A. Cink, takođe, utiče na smanjenje proliferacije ćelija i otklanja simptome izazvane pritiskom na ostale organe. Vitamini E i A su moćni antioksidanti i smanjuju rizik od nastanka kancera prostate.
Operacija
Kod muškaraca kod kojih se simptomi pogoršavaju uprkos terapiji lekovima ili kod kojih su se javile komplikacije preporučuje se hiruška intervencija. Hiruškom intervencijom se smanjuje količina tkiva oko uretre i to tako što se hiruški tkivo otklanja ili se ono smanjuje dejstvom toplote. Najčešća hiruška procedura za tretman BHP je transuteralna resekcija prostate. Operacija se izvodi u anesteziji i traje oko 60-90 minuta. Lekar kroz uretru bolesnika uvodi uređaj kojim se trake uvećane prostate uklanjaju. Po završenoj intervenciji, bolesnik ostaje u bolnici, na posmatranju, naredna 24 sata.
Transuteralna ablacija iglom je intervencija za koju nije potrebno da bolesnik bude u opštoj anesteziji već se primenjuje lokalna. U ovoj proceduri se koristi energija radiofrekvencije male jačine kako bi se spalili specifični delovi uvećane prostate. Najčešće odmah nakon intervencije bolesnik može da ide kući. Pored ovih, u lečenju BHP koristi se i niz drugih procedura.
napisala: mr ph. spec. Daliborka Tišić