Blefaritis je upala ruba kapaka, što može uticati na gornje i donje kapke. To je često hronično stanje koje može izazvati nelagodnost, svrab, crvenilo i oticanje kapaka. Postoji nekoliko uzroka blefaritisa, uključujući bakterijske infekcije, problem sa žlezdama lojnicama na kapcima ili problem sa proizvodnjom suza.
Blefaritis simpotmi – kako prepoznati zapaljenje kapka
Uobičajeni simptomi blefaritisa uključuju: crvenilo oka i kapaka, suzenje oka, svrab – naročito rubova kapaka, otečeni kapci, kruspice i perut u korenu trepavica, nedostatak trepavica, osetljivost na svetlost (fotofobija), osećaj peckanja ili peska u očima.
Blefaritise delimo u dve velike grupe:
- prednji blefaritis
- zadnji blefaritis
Prednji blefaritis uzrokuju bakterije, peruti kože glave i obrva (seboreja) kao i alergije ili infestacija grinjama – demodeksom koji je najčešći parazit na ljudskoj koži, nalazi se u lojnim žlezdama, folikulu dlake i na trepavicama.
Zadnji (posteriorni) blefaritis je ono što se naziva „bolest meibomske žlezde“ jer se javlja kada se meibomske žlezde duž ivice kapaka upale i dovedu do prekomerne proizvodnje lipida – masti (prirodni zdravi deo suznog filma).
Lečenje zapaljenja očnih kapaka
Lečenje blefaritisa može uključivati primenu toplih obloga radi otvaranja lojnih žlezda, čišćenje ivica kapaka, upotrebu antibiotika u obliku masti ili kapi za oči, i ponekad kortikosteroida u težim slučajevima.
Lečenje ima za cilj ublažavanje simptoma i sprečavanje napredovanja stanja.
Komplikacije blefaritisa uključuju i pojavu: hordeoluma, halaciona, povrede rožnjače izazvane iritacijom, čak i ulkuse rožnjače kao i uporne konjunktivitise.
Lek za blefaritis
Kao početni tretman u lečenju blefaritisa propisujemo:
Tople obloge koje obezbeđuju da sebum u lojnim žlezdama između trepavica postane mekši, tako da se lakše drenira. Trajanje zagrevanja kapaka toplim oblogama je veoma važno, jer je potrebno minimum 10 minuta pre nego što se sebum otopi u kapcima i samim tim lako izađe iz lojne žlezde.
Čišćenje rubova očnih kapaka i to dva puta dnevno ujutru i uveče. Ovo osigurava uklanjanje sebuma i kruspica, što će smanjiti simptome upale. To možemo učiniti specijalnim losionima i maramicama ili dečijim šamponom rastvorenim u toploj vodi.
Lokalni antibiotici su sledeći korak i propisujemo ih za prednji blefaritis izazvan najčešće stafilokoknom infekcijom.
Kod odrasle populacije prepisujemo kapi antibiotika sirokog spektra dok je kod dece bolja opcija antibiotska mast zbog lakše aplikacije i zato što duže ostaje na ivici kapaka.
Za teške slučajeve blefaritisa, upotreba lokalne kombinacije antibiotika/steroida može biti opravdana. Neophodno je pažljivo praćenje zbog povećanog rizika od neželjenih efekata.
Oralna antibiotska terapija je dobar tretman za zadnji blefaritis.
Lek izbora je Azitromicin- polusintetik sa dobrom intracelularnom penetracijom i dugim poluživotom koji se može prepisivati odraslima i deci starijoj od šest meseci.
Oralni azitromicin pored antibakterijskog delovanja ima i antiinflamatorno dejstvo. To ga čini dobrim izborom za teži i/ili hronični blefaritis.
Doksiciklin i drugi analozi tetraciklina koriste se kao oralni antibiotici kod odraslih, dok je njihova upotreba kontraindikovana kod dece mlađe od osam godina.
Tretman preparatima sa uljem čajevca dajemo u slučajevima blefaritisa koji ne reaguju na konvencionalne tretmane, tada sumnjamo na infestaciju demodeksom kao potencijalnim uzrok (što dokazujemo pregledom na biomikroskopu). Preparate ulja čajevca pacijent nanosi jednom dnevno u večernjim satima kada je aktivnost grinja najveća. Proizvodi se u vidu gelova, masti ili maramica natopljenih losionom. Lečenja traje 28 dana do osam nedelja.
Prisustvo Demodexsa kod odraslih je zastupljeno od 84% ( >60 godina) do 100% u populaciji starijoj od 70 godina. Retrospektivni pregled pedijatrijskih pacijenata starih od 2,5 do 11 godina otkrio je da preko 90 % dece ima blefaritis uzrokovan demodeks grinjama.
Ishrana. Za uspešno lečenje važna je i adekvatna ishrana na šta često zaboravljamo. Omega-3 masne kiseline imaju antiinflamatorna svojstva na putu prostaglandina (PGE3) i pokazalo se da smiruju simptome hroničnog blefaritisa.
Trenutne preporuke za ishranu za decu i adolescente su dve porcije ribe nedeljno. Iako je unos visokih nivoa žive kroz unos ribe zabrinjavajući, deca mogu da jedu škampe, konzervisanu svetlu tunjevinu, lososa i soma koji imaju niži nivo žive.
Blefaritis je tipično hronično stanje, a uspešno lečenje zavisi od usaglašenosti pacijenta sa režimom lečenja. Ovo treba objasniti obolelom pacijentu. Higijena kapaka je osnova lečenja i komfora.
Kako sprečiti zapaljenje očnih kapaka – Prevencija blefaritisa
Pacijenti nisu svesni značaja higijene očnih kapaka. Zato često čujemo ”ne trljaj oči”. Kada trepnemo, naši kapci se pomeraju preko oka, ali oni su više od ljudskih „brisača vetrobranskog stakla“.
Zaštita površine oka je složen proces u kome aktivno učestvuju kapci. Oni štite unutrašnjost očne jabučice od patogenih uticaja spoljasnje sredine (sprečavanje stranog tela da dospe u oko, podmazivanje oka, hidrataciju oka …).
Prevencija blefaritisa uključuje održavanje dobrih higijenskih navika oko očiju i kapaka. Evo nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da smanjite rizik od blefaritisa:
- Redovno čišćenje kapaka: Održavajte čistoću ivica kapaka pomoću blagih čistača. To možete postići upotrebom toplih obloga na očima, a zatim nežnim trljanjem ivica kapaka vatom natopljenom rastvorenim blagim bebi šamponom ili maramicama koje su napravljane baš za održavanje higijene kapaka.
- Izbegavajte trljanje očiju: Trljanje očiju može iritirati kapke i pogoršati stanje. Ako osećate svrab, pokušajte umesto toga lagano pritiskati kapke prstima.
- Hidratacija očiju: Koristite veštačke suze ako osećate suvoću očiju. Suvoća oka može doprineti iritaciji kapaka.
- Izbegavajte deljenje šminke: Ne delite šminku, posebno maskaru i olovku za oči, kako biste smanjili rizik od prenosa bakterija.
- Nosite sunčane naočare: Sunčane naočare mogu pomoći u zaštiti očiju od iritacija uzrokovanih vetrom, prašinom i sunčevom svetlošću.
- Održavanje zdrave ishrane: Ishrana bogata omega-3 masnim kiselinama može podržati zdravlje očiju. U ishranu uključite ribu poput lososa, orahe, laneno seme ili dodatke ishrani koji sadrže omega-3 masne kiseline.
- Idite na redovne oftalmološke provere: Redovni pregledi očiju omogućavaju rano otkrivanje i lečenje problema pre nego što postanu ozbiljni.
- Ako primetite simptome blefaritisa, preporučljivo je da se posavetujete s oftalmologom kako biste dobili odgovarajući savet i tretman.
Da li se zapaljenje kapaka može dobiti od kućnog ljubimca?
Blefaritis se obično ne prenosi direktno od kućnog ljubimca na čoveka. Međutim, kućni ljubimci, posebno oni sa krznom, mogu biti nosioci različitih bakterija, uključujući one koje mogu uzrokovati očne infekcije.
Kontakt sa kućnim ljubimcima, posebno ako često dodirujete lice nakon dodira s ljubimcem, može povećati rizik od prenosa bakterija na oči.