Babinje (Puerperijum). Prvih 40 dana od porođaja.

Babinje predstavljaju period neposredno nakon porođaja. Pročitajte više o promenama u telu tokom babinja i saznajte kako se najbolje oporaviti u ovom važnom periodu.
Babinje
Sadržaj teksta

Babinje je tradicionalni period oporavka žene nakon porođaja. U mnogim kulturama, uključujući i balkanske, ovaj period traje otprilike šest nedelja (40 dana) nakon porođaja. Tokom babinja, žene se fizički oporavljaju od porođaja, telo se vraća u pređašnje stanje, a ujedno dolazi do uspostavljanja laktacije i stvaranja povezanosti sa novorođenčetom.

Trudnoća je period značajnih fizičkih i emocionalnih promena u životu žene, kada se njen organizam privikava na potpuno nove, drugačije zahteve. Telo se menja i stvara uslove za opstanak i razvoj novog bića. Veličina materice se značajno povećava, organi se pomeraju kako bi joj obezbedili dovoljno prostora, menja se hormonski status. Zbog rasta stomaka menja se i čitava statika tela.

Šta se dešava u organizmu majke prvih 40 dana od porođaja?

Puerperijum je period koji počinje odmah nakon rađanja bebe, traje 6 do 8 nedelja i tokom njega dolazi do postepenog vraćanja organizma žene u stanje pre trudnoće. Život je danas dosta brz, užurban pa se ovom periodu sve manje pridaje važnosti. Nekada se period babinja mnogo više poštovao, to je bio period od četrdeset dana nakon rođenja bebe kada porodilja i beba nisu primale posete, već su se privikavale na novonastalu situaciju. U ovom periodu dolazi do regresije svih promena nastalih tokom trudnoće i porođaja.

Babinje i promene na materici

Najznačajnije promene se dešavaju na materici. Materica je nakon porođaja teška oko 1000 grama dok će posle 6 nedelja težiti oko 50-70 grama. Ovo se dešava zbog toga što dolazi do gubitka vode u materici koja čini najveći deo njene težine, a nastaje zbog pada svih hormona trudnoće s jedne strane kao i zbog kontrakcija materice s druge strane. Usled kontrakcija materice može doći do pojave bolova koji su slični menstrualnim.

Na materici dolazi do formiranja grlića, sužavanja cervikalnog kanala a nakon dve nedelje zatvara se unutrašnje ušće i materica se vraća na veličinu od pre trudnoće. Zatim, dolazi do promena u karličnom dnu, trbušnom zidu, maloj karlici, mokraćnoj bešici, crevima. Povećava se tonus trbušne muskulature, eliminiše se višak vode iz organizma, a svi organi koji su bili promenjeni u toku trudnoće i porođaja ponovo se vraćaju u stanje u kojem su bili pre trudnoće.

Procesi zaceljivanja rana koje su nastale u toku porođaja odvijaju se na nivou materice odnosno njene unutrašnje površine i na nivou porođajnog kanala.

Vaginalni iscedak nakon porođaja – lohije

Obilni vaginalni iscedak takozvane lohije, karakterističan je za babinje. U početku može biti tamnocrvene boje poput krvi i da sadrži krvne ugruške. Kasnije se boja sekreta menja i ugrušći nestaju. Boja iscedka odražava stepen vulnerabilnosti odnosno zaceljivanja te rane.

Lohije su jače ukoliko je porođaj bio vaginalni. Povremeno, prilikom ustajanja i promene tela kao i tokom naprezanja može doći do intenzivnjeg curenja.

Lohije su normalan deo u okviru zaceljivanja materice i  pripreme materice za nove cikluse i moguću trudnoću. U najvećem broju slučajeva lohije prolaze tri karakteristične faze a njihova boja odražava stepen zarastanja rane.

U ovom periodu važno je posebno obratiti pažnju na ličnu higijenu. Preporučuje se upotreba uložaka i njihovo menjanje na svaka 2-3 sata kako bi se izbela mogućnost infekcije. U toku perioda babinje ne treba koristiti tampone kao ni menstrualne čašice. Takođe, porodiljama se savetuje odmor i što manje fizičkog naprezanja.

Porođajni kanal isto tako doživljava svoje transformacije. Tonus vagine, koja je u porođaju traumatizovana i edematozna se vraća u prvobitno stanje. Površinske povrede, laceracije, ekskorijacije brzo zarastaju. Porodilji se savetuje da rano ustane i kreće se, jer se time preveniraju tromboembolijske bolesti i pospešuje proces involucije materice.

Hormonske promene u toku babinja

Početak procesa laktacije (dojenja) i njeno održavanje

Još u trudnoći se pod uticajem steroidnih hormona iz žutog tela trudnoće i posteljice, mlečne žlezde pripremaju za funkciju dojenja. U trećem trimestru trudnoće počinje da se izlučuje prvo mleko, koje se naziva kolostrum, a nakon porođaja se uspostavlja i potpuna laktacija. Sisanje je stimulans za izlučivanje mleka i zbog toga je značajno staviti novorođenče na grudi već u prvih sat vremena nakon porođaja. Prvi podoj je idealno da se odvije u prvih 24 sata nakon porođaja. Dojenje stimuliše lučenje hormona oksitocina koji dovodi do izlučivanja mleka u kanaliće dojke i do kontrakcija materice pa mnoge dojilje mogu upravo za vreme dojenja osetiti bolnost tih kontrakcija.

Uspostavljanje aktivnosti jajnika – Prva menstruacija nakon porođaja

Sa izbacivanjem posteljice dolazi do pada nivoa estrogena, progesterona i horionskog gonadotropina. Usled njihove niske koncentracije hipofiza će započeti stimulaciju jajnika i uspostavljanje novih ciklusa tako da se kod većine žena koje ne doje prva ovulacija i prva menstruacija mogu očekivati otprilike šest nedelja nakon porođaja. U onih koje doje, ovulacije mogu izostati i do godinu i po dana.

Da li dojenje štiti od nove trudnoće?

Mnoge žene žive u zabludi da ih dojenje štiti od nove trudnoće, odnosno da dojenje predstavlja vid kontracepcije. To je netačno!

Kod većine žena koje doje, do prvog menstrualnog ciklusa dolazi pri kraju perioda dojenja ili po prestanku dojenja. Kod jednog manjeg broja žena koje doje u periodu od 4. do 6. nedelje nakon porođaja dolazi do krvarenja ali to ipak nije menstrualno krvarenje.

Isto tako, neke žene koje doje, nakon perioda od 4 do 6 nedelja počinju redovno da menstruiraju, međutim ta prva krvarenja su uglavnom anovulatorna.

Tačno vreme kada će nastupiti prva ovulacija i samim tim prva menstruacija, je potpuno individualno i zavisi od dužine trajanja dojenja, ali isto tako i od zdravstvenog stanja žene. Jednom rečju, pravilo kada će se javiti ovulacija, i kada će jajnici uspostaviti normalnu funkciju ne postoji, a dojenje Vas neće zaštititi od neželjene trudnoće. Smatra se da u prvih 6 nedelja posle porođaja neće doći do trudnoće ali se zna da u toku dojenja može doći do ovulacije i oplođenja.

Babinje i promene raspoloženja 

Zbog naglog pada hormona, mnoge majke doživljavaju tugu, anksioznost ili promene raspoloženja u prvim danima nakon porođaja tzv. Baby blues. Ovi simptomi obično prolaze u roku od dve nedelje.

Ako osećaji tuge i beznađa traju duže ili su intenzivniji, može se razviti postporođajna depresija, koja zahteva pomoć psihijatra.

U tim situacijama ključnu ulogu ima i podrška i razumevanje porodice.

Promene u kardiovaskularnom sistemu u toku perioda babinja

Kao odgovor na hormonalnu „buru“ za vreme trudnoće dolazi do značajnog porasta količine tečnosti u organizmu koja se vraća u prvobitno stanje pa mnoge porodilje mogu primetiti učestalije i obilnije mokrenje. Takođe, dolazi do smanjenja i povlačenja otoka. Majke mogu primetiti učestalije mokrenje ili pojačano znojenje.

Tokom trudnoće, količina krvi se povećava, ali nakon porođaja, telo postepeno vraća normalan nivo. To može izazvati umor i osećaj slabosti u prvim danima nakon porođaja.

Da li babinje treba poštovati? Da li treba primati posete?

Babinje je izuzetno važno za potpuni oporavak žene, te je preporučljivo da majka tokom tog perioda dobije dovoljno odmora, podrške i nege.

Iscrpljenost porođajem, veći gubitak krvi, dugotrajno ležanje, nepravilno dojenje i možda ekonomske i socijalne poteškoće mogu otežati ovo razdoblje i dovesti do razvoja komplikacija babinja. Rano ustajanje iz kreveta i kretanje, ali ne i teški fizički rad savet su porodiljama već od prvog dana, osim u slučaju operativnog završetka trudnoće i razvoja nekih težih komplikacija.

Stvorite sebi uslove za odmor i prilagođavanje na novonastalu situaciju jer je to od izuzetne važnosti za brz i potpun oporavak nakon porođaja. Nemojte zanemariti sebe i signale koje Vam šalje organizam. Trudite se da odspavate kad to čini i beba, da jedete raznovrsno, kvalitetno i da pijete dosta tečnosti. Na taj način ćete pored dovoljne količine mleka za bebu, imati i dovoljno energije da se posvetite bebi i porodici.

Nemojte pristajati na česte posete i primanje gostiju bar prvih nedelja dok se organizam ne privikne na novonastalu situaciju, iako Vam se čini da Vas to neće umarati, budite uvereni da su i Vama i bebi u prvim nedeljama najpotrebniji odmor i dovoljno sna.

U prilog ovome ide i činjenica da nakon porođaja, imunitet majke može biti privremeno oslabljen, što može povećati sklonost infekcijama.

Osim fizičkog oporavka, babinje ima i duhovnu komponentu, jer se verovalo da su majka i dete u tom periodu posebno ranjivi na negativne uticaje, što je dovelo do posebnih rituala zaštite, kao što su nošenje crvenih traka ili obavljanje određenih molitvi.

 

NAJNOVIJI TEKSTOVI
Multilac-Odrasli2022_Baner 300x250
Štitasta žlezda eBook
Marsovci-zajedno-oglas-148x2082mm_page-0001