Svi smo čuli za aktivni ugalj – postao je deo mnogobrojnih farmaceutskih i kozmetičkih proizvoda koji rešavaju ,,sve naše probleme”.
A o čemu je tačno reč?
Šta je aktivni ugalj?
Aktivni ugalj je izuzetan adsorbens, supstanca koja ima svojstvo da za svoju površinu veže mnogobrojna hemijska jedinjenja.
Kako se proizvodi?
Aktivni ugalj se proizvodi specifičnom preradom uglja visokog kvaliteta (ugalj mekog drveta poput bora) ili drugih materija bogatih ugljenikom (piljevina, ljuska kokosovog oraha, koštica masline), pod visokom temperaturom. Uz dodatne tehnološko-hemijske procese dobija se aktivni ugalj koji se koristi u medicinske svrhe.
Na dati način povećava se poroznost, stvaraju se mikroporozne strukture (pore) koje vrše adsorpciju različitih supstanci.
Naime, 1g drvenog uglja ima aktivnu površinu oko 50 kvadratnih metara, aktivacijom data adsorbentna površina povećava se 12 do 16 puta, dobija se 600 do čak 800 metara kvadratnih mikroporozne strukture. Kako je naveo Britanski Časopis za kliničku farmakologiju – 50g aktivnog uglja ima 17,5 puta veću površinu od fudbalskog terena! Tako kapacitet adsorpcije aktivnog uglja da zadrži pojedinu supstancu iznosi 20 do čak 50% sopstvene težine.
Medicinski ugalj je stoga veoma jak adsorbent, veže izuzetno veliki broj supstanci za sebe, mnogobrojna organska jedinjenja, toksine, lekove, čak i pojedine mikrobe ali je neuspešan u vezivanju jakih kiselina, teških metala i naftnih proizvoda.
Upotreba u medicini i farmaciji – Za šta je dobar aktivni ugalj i kako se koristi?
Aktivni ugalj se ne resorbuje u gastrontestinalnom traktu i nepromenjen izbacuje se putem stolice. Svoju primenu pronašao je kod trovanja, dijaereje, nadimanja.
Primena kod trovanja
U hitnoj medicini u slučaju akutne oralne intoksikacije u roku od jednog sata poželjno je što pre oralno primeniti aktivni ugalj kako bi se smanjila apsorpcija toksina u gastrointestinalnom traktu!
Pored vrste supstance koja izaziva trovanje i da li će se vezati za aktivni ugalj, ključno je vreme, do 1h nakon trovanja! Sve nakon datog vremena smanjuje verovatnoću uspešnosti.
Primena aktivnog ulja kod dijareje
Aktivni ugalj rešenje je u slučaju akutne i hronične dijareje, kada su uzroci toksini iz hrane ili vode ili toksini produkti infekcije. Vezujući za sebe uzročnika dijareje zaustavlja njegov prelazak u krvotok i smanjuje simptome. Svakako značajno je nakon primene aktivnog uglja vratiti balans crevne mikroflore primenom probiotika, da se simptomi dijareje ne bi vratili.
Da li aktivni ugalj pomaže kod nadimanja?
Da, preporučuje se i kod nadimanja i flatulencije, vezujući gasove za svoju površinu vrlo brzo i uspešno smanjuje simptome.
Kako se koristi?
Način primene: primenjuje se oralno, u obliku tableta, kapsula ili praška. Doziranje zavisi od telesne mase pacijenta, vrste problema i proizvođača. Najčešće se uzima 1 doza (2-3 kapsule/tablete) više puta u toku dana.
U slučaju dijareje, preporučuje se uzimanje nakon jela.
Koliko dugo smem da koristim aktivni ugalj kod problema sa stomakom?
Da ne bude zabune, ovo nije univerzalno rešenje za sve probleme sa stomakom. Treba ga koristiti u neophodnim situacijama i ne preporučuje se kao dugoročno rešenje. Upotreba je neophodno da bude tačno dozirana određen vremenski period. Svakako u slučaju da nakon kontinuirane primene od par dana ne dođe do poboljšanja stanja neophodno je javiti se lekaru.
Prekomernom, nekontrolisanom upotrebom aktivni ugalj šteti organizmu – veže za sebe nutrijente i dobre bakterije koje su deo crevne mikrobiote, remeteći funkciju gastrointesinalnog trakta i dovodeći do zatvora.
Kontraindikacije – Kada se upotreba aktivnog uglja ne preporučuje?
Osobama koje pate od ozbiljnih gastrointestinalnih stanja, poput opstrukcije creva ili usporenog pražnjenja želuca se ne preporučuje upotreba aktivnog uglja jer može da pogorša postojeće tegobe.
Hroničnim bolesnicima na svakodnevnoj terapiji propručuje se upotreba ako je neophodna, i to najmanje 2 sata nakon ili pre primene redovne terapije, da aktivni ugalj ne bi vezao date lekove za sebe.
Trudnice, dojilje i deca – Da li trudnice, dojilje i deca smeju da koriste aktivni ugalj?
Kao osetljive grupe svakako zahtevaju oprez pa čak i pri primeni aktivnog uglja – dozvoljeno je u slučaju neophodnosti u minimalnoj dozi minimalan efikasan period.
Primena u kozmetici
Danas se aktivni ugalj može naći u mnogobrojnim kozmetičkim preparatima. Kao jak adsorbens deo je preparata za čišćenje kože lica, maske, pilinzi, pene, koji su posebno prilagođeni problematičnom, masnom i mešovitom tipom kože lica.
Deo je i šampona za negu kose kod masnog i temena sklonog perutanju.
Prednosti proizvoda za negu sa aktivnim ugljem:
- uklanjanje viška sebuma;
- čišćenje i smanjivanje vidljivosti pora;
- eksfolijacija – uklanjanje odumrlih ćelija sa površine kože;
- blago antimikrobno delovanje.
Naša koža prirodno luči toksine koji su produkt metabolizma, tu je aktivni ugalj posebno značajan za mladu i nežnu kožu sklonu upali, kupeći kako toksine tako i bakterije sa površine kože, sprečava upalu i pojavu mitisera i akni.
Aktivni ugalje je i deo pasti za zube – može da ukloni površinske mrlje sa zuba čineći ih beljim. Takođe uz blagi antimikrobni efekat i uklanjanje zubnog plaka sprečava i razvoj karijesa. Naravno značajna je umerenost u upotrebi, poštovanje načina primene datih pasti i svakako redovne kontrole kod stomatologa.