Da li ishrana ima uticaj na nastanak akni?
Ishrana je bitan faktor u nastanku akni.Zato se deci sa aknama savetuje da ne uzimaju masnu hranu, slatkiše, grickalice (tipa čipsa, smokija, grisina, prženog kikirikija) i ništa pohovano i prženo u fritezi. Naročito ne pomfrit i majonez. U ishrani treba da bude zastupljeno svo voće i povrće, žitarice, nemasno meso, mleko i mlečni proizvodi sa manjim procentom masti. Od suhomesnatih proizvoda koristiti samo one koji su nastali sušenjem komada mesa – pršuta,slanina,pečenica. Nikako mesne prerađevine tipa viršle, paštete, kobasice.
Kako se akne leče?
U terapiji akni najvažnije je da se blagovremeno javite dermatologu. Decu treba dovesti čim se pojave prvi mitiseri na nosu i čelu. Lečenje zavisi od kliničke slike.
Za lečenje blažih oblika dovoljna je lokalna terapija. U lokalnoj terapiji se primenjuju retinoidi (derivati vitamina A) koji perutaju površinu kože i omogućavaju nesmetano izlučivanje loja, bez zadržavanja u folikulu. Ovi lekovi za lokalnu primenu se mogu koristiti po nekoliko meseci čak i nakon izlečenja, u cilju sprečavanja recidiva. U terapiji se koriste i razne miksture sa ili bez antibiotika (najčešće Eritromicin ili Klindamicin).
Ukoliko postoje upaljene akne obavezna je primena antibiotika. Dužina njihove primene zavisi od težine kliničke slike. Nekada je neophodna primena antibiotika tokom čitavih mesec dana.
Ukoliko su akne posledica policističnih jajnika, što se relativno često viđa kod devojaka, tada se primenjuju hormonske tablete (Diane 35, Jasmin…). Ne treba se plašiti ovih tableta. To je novija generacija lekova koji nemaju onih štetnih efekata koje su imali lekovi tog tipa od pre 20 i više godina. Čini se da je jedini razlog za odustajanje od hormonske terapije strah od gojaznosti. Moram da podvučem da je taj strah neopravdan. Iako se „dobije” 2 do 3 kilograma, to je zbog zadržavanja veće količine vode a ne zbog povećanja mase. Pravilnom ishranom se i ovo brzo rešava. Dakle, devojke koje imaju policistične jajnike treba da uzimaju Jasmin ili Diane35 tbl. jer se tako leči uzrok akni. Lečenjem posledica bez uzroka neće biti dugoročnog izlečenja. Roaccutane je lek koji ima svoje mesto u lečenju teškog oblika akni, tzv.Acne conglobata- pored uobičajene kliničke slike ima keloidne ožiljke. Ovaj se lek uzima pod kontrolom dermatologa jer se eliminiše preko jetre i može biti hepatotoksičan. Dugo se zadržava u masnom tkivu i pošto ima teratogeno dejstvo (oštećuje plod) nije poželjno rađanje deteta dve godine nakon prestanka terapije ovim lekom.
Kako se neguje koža koja ima akne?
Za negu aknaste kože veoma je bitan preparat kojim se pere koža. Najbolji su gelovi za pranje koji deluju antiseptički a neće da isuše površinu kože. Upotreba sapuna i alkoholnih losiona izvlači vlagu iz kože pa tada imate dvostruki problem– masnu a dehidriranu kožu. Takođe je neophodna primena kreme za dan koja će da hidrira kožu a da ima bar neki učinak na smanjenje lučenja loja u lojnim žlezdama. Savremena kozmetologija pruža veliki izbor preparata za negu i pranje aknaste kože. Budite oprezni jer najviše reklamiran i najskuplji preparat nije i zagarantovano najbolji. Naprotiv, marketing je čudo pa se može dogoditi da bacite gomilu novca na preparate od kojih nemate baš nikakav učinak. Setite se samo jednočasovne, ne reklame, već pravog filma za Dermapuer. A rezultat? Zato je najbolje konsultovati svog dermatologa i dobrog kozmetologa. To su stručni ljudi sa dugogodišnjim iskustvom, koji su do sada isprobali brojne proizvode za aknastu kožu, pa će najbolje moći da odrede koji su preparati najpogodniji za Vas.
Da li se hemijski piling preporučuje u lečenju akni?
Pored ovih klasičnih medicinskih metoda za lečenje akni sada se već kod velikog broja pacijenata primenjuje hemijski piling. Najefikasniji je tzv. Alfa-beta peel. U svom sastavu ima glikolnu kiselinu koja prodire duboko u folikul i dubinski ga čisti, istiskujući sav loj i gnoj iz folikula. U sastavu ovog pilinga su još i salicilna kiselina i rezorcin koje deluju tako što uklanjaju orožale ćelije sa površine kože i pomažu nesmetanu drenažu folikula. Postupak kod alfa beta peela traje veoma kratko, oko 5 minuta. Koža bude blago crvena. Nema ljušćenja kože! U narednih 5 – 7 dana sav sadržaj iz folikula izlazi na površinu kože i uglavnom nestane. Manji broj veoma dubokih čvorova pomera se do površine kože i tada se može manuelno istisnuti (naravno kod kozmetičara- nikako samostalno). U zavisnosti od težine kliničke slike akni, ovaj se postupak može ponoviti 2 – 3 puta. Ukoliko nakon lečenja akni, bilo kojom metodom lečenja, ostanu fleke ili ožiljne promene, one se mogu potpuno sanirati drugim vrstama hemijskih pilinga koji ljušte površinu kože.
Javite se dermatologu kada primetite prve znakove akni kod deteta. Obratite pažnju na ishranu. Odaberite prave preparate za negu i BEZ NERVOZE.
napisala: Dr Suzana Kostić, dermatovenerolog – ordinacija „Yuta Centar”, 032-344-575, ordinacija „Orea” 011-3241-336