Prema statistikama, jedna od tri osobe se žali na osetljivost zuba na nadražaje. U pitanju je jak, oštar, probadajući bol, koji traje koliko i nadražaj, eventualno par sekundi duže. Obično se javlja na hladno i slatko, kao i na mehanički nadražaj, prilikom pranja zuba.
autor: dr Tijana Đerić, stomatolog
ZAŠTO NASTAJE OSETLJIVOST ZUBA?
Osetljivost je posledica eksponiranosti dentina uticaju spoljašnje sredine. Dentin je tvrdo zubno tkivo, kroz koje prolaze nervni završeci iz zubnog živca. U kruničnom delu zdravog zuba zaštićen je zubnom gleđi, u vratnom delu desnima, a u korenskom delu cementom. Ukoliko iz bilo kog razloga dođe do oštećenja ovih zaštitnih tkiva, dentin će biti izložen spoljašnjim uticajima, nervni završeci će da sprovedu nadražaj do zubnog živca, a on će reagovati bolom.
KOJI SU NAJČEŠĆI UZROCI OŠTEĆENJA GLEĐI?
Najčešći uzrok oštećenja gleđi je karijes. Takođe, uzrok može biti mehaničko oštećenje nastalo usled povrede ili trošenja gleđi kao posledica nefunkcionalnih kretnji (škripanje i stezanje zubima).
Tvrda četkica i grubi pokreti prilikom pranja zuba mogu dovesti do mehaničkih oštećenja tankog sloja gleđi u predelu vrata zuba. Tada nastaju defekti u vidu klina uz samu ivicu desni, a zovemo ih klinaste erozije. Obično su locirane na premolarima (četvorke i petice) i javljaju se kod osoba sa izuzetno dobrom oralnom higijenom.
Gleđ može biti oštećena i dejstvom kiselina iz hrane i pića, dejstvom želudačne kiseline usled dugotrajnog povraćanja ili posle korišćenja nekih agresivnih preparata za izbeljivanje zuba.