Sadržaj teksta

Bol u grlu je simptom zapaljenja sluznice, koje može da nastane kao posledica infekcije ili iritacije. U zavisnosti gde se zapaljenje nalazi možemo govoriti o faringitisu (Zapaljenje sluznice ždrela), laringitisu (zapaljenje grkljanja ili glasnih žica), tonsillitisu (zapaljenje krajnika).


 napisala: Dr Milena Drašković

Najčešće se bol u grlu javlja u sklopu virusnih infekcija kada su prisutni i malaksalost, povišena temperatura, curenje nosa, glavobolja. Simptomi traju 3 do 7 dana i spontano se povlače. Najpogodnije doba godine za virusne infekcije je od kasne jeseni do proleća pa su tako u ovom periodu i bolovi u grlu najčešći. Virusne infekcije su samoograničavajuće. Cilj terapije je ublažavanje tegoba. Sprovodi se u kućnim uslovima i ne zahteva pomoć lekara. Upotreba antibiotika nema opravdanja. Lekaru se treba javiti ukoliko je temperatura jako visoka, simptomi traju duže od sedam dana, ukoliko su gutanje i disanje otežani i ako postoji otok limfnih žlezda.

Za razliku od virusnih infekcija, bol u grlu koji je uzrokovan bakterijskom infekcijom neće spontano proći. Najčešći uzročnik bakterijskog zapaljenja grla u praksi je Beta hemolitični streptokok grupe A (BHSA) dok su uzročnici poput streptokoka grupa C, G i F i drugi, ređi. Klinička slika pored bola u grlu uključuje i temperaturu iznad 380C, uvećane prednje limfne čvorove, tonzile obložene eksudatom, izostanak kašlja i sekrecije iz nosa. U slučaju bakterijskog zapaljenja grla neophodno je uraditi bris grla i tek na osnovu rezultata ordinirati odgovarajući antibiotik. Upotreba antibiotika na svoju ruku može doneti više štete nego koristi.

Bol u grlu može da se javi i usled produžene iritacije na primer kod dužeg boravka u zadimljenim prostorijama, usled ispijanja većih količina gaziranih napitaka, zbog pušenja, konzumiranja alkohola, hrkanja, alergija. U ovim slučajevima prvi korak je prekinuti izloženost iritansu, koristiti oriblete za sisanje ili ispirati grlo biljnim čajem. Možda niste znali ali, bol u grlu može nastati i kao posledica gastro-ezofagealne refluksne bolesti kao i postnazalne sekrecije. U ovim slučajevima suština je u lečenje osnovne bolesti.

Laringitis se vrlo često sreće u praksi. Karakteriše ga bol u grlu praćena promuklošću ili čak gubitkom glasa. Najčešće je izazvan bakterijama ili virusima. Pored bola prisutan je i stalni nadražaj na kašalj kao i stvaranje sekreta. Do zapaljenja glasnih žica može doći i uslad prekomernog korišćenja glasa npr. jako glasnog pričanja ili pevanja.

Bolovi u grlu u najvećem broju slučajeva jesu bezopasni ali ipak zahtevaju pažnju. Oštećena sluznica je laka meta za mikroorganizme pa joj treba pomoći da se što pre regeneriše. U tu svrhu pomaže grgoljenje slanog rastvora (½ male kašičice soli na 2dl vode), čaja od žalfije i kamilice kao i sisanje oribleta koje imaju antiseptičko i protivupalno dejstvo. Važno je takođe i izbegavati kiselu i slanu hranu, zaštiti grlo od hladnoće (maramu ili šal vezati oko vrata), u prostorijama u kojima boravite vazduh ne treba da bude suv. To još više nadražuje sluznicu. Na grejna tela stavite posudice sa vodom ili koristite ovlaživače vazduha. Izbegavajte naprezanje glasnih žica.

NAJNOVIJI TEKSTOVI
Banner-Hemofarm-Presing
Post 2.2
05-300x300