Sigurno više od decenije mikrotalasne rerne su nezaobilazan deo svakog savremenog domaćinstva. S druge strane, briga o ishrani je postala imperativ zdravog života, pa se logično nameće pitanje da li su mikrotalasne rerne opasne po naše zdravlje?
autor: Aleksandra Marković
Odgovor nam je dao dr Miloš Davidović, istraživač saradnik u Institutu Vinča:
-Mikrotalasne rerne funkcionišu tako što u svojoj radnoj zapremini stvaraju elektromagnetsko polje. U slučaju njihovog uobičajenog korišćenja do moguće opasnosti može doći jedino ukoliko se javi tzv. curenje ovog polja u okolni prostor.
Ovo se, međutim, ne dešava sa ispravnim mikrotalasnim rernama, jer su sa svih strana dobro elektromagnetski oklopljene (naravno i sa prednje strane jer ona sadrži provodnu mrežu koja zaustavlja veliki deo zračenja).
Dodatno, te rerne imaju sigurnosne mehanizme koji prekidaju rad izvora polja ukoliko se rerna otvori. Pri uobičajenom korišćenju, podrazumevamo da se poštuju saveti proizvođaća o tipu posuda koje smemo koristiti u rerni.
Dr Miloš Davidović dodaje da je bitno napomenuti da ukoliko mikrotalasnu rernu koriste osobe sa ugrađenim pejsmejkerima, savetuje se da budu bar 30cm udaljene od rerne kako bi se izbegla štetna interferencija, jer polje koje se nađe van radne zapremine može u nekim slučajevima da izazove električne smetnje.
Kada je reč o promeni sastava namirnica koje se stavljaju u mikrotalasnu rernu, dr Davidović ističe da je elektromagnetsko polje koje se koristi u ovim rernama nejonizujuće polje pa tako ne narušava direktno strukturu molekula, ali kako se te iste namirnice zagrevaju pod dejstvom elektromagnetskog polja, to zagrevanje menja njihov proteinski sastav.
Međutim, kako se isti proces dešava i pri klasičnom kuvanju i prženju, to nije razlog za zabrinutost.
Kako se hrana zagreva u mikrotalasnoj rerni ?
Za razliku od klasičnih rerni gde zagrevanje ide od spolja prema unutra i zato čitav proces duže traje, u mikrotalasnim rernama se spoljni i unutrašnji, dublji slojevi hrane zagrevaju istovremeno i ravnomerno, pri čemu se samo zagreva hrana dok sama rerna ostaje hladna.
Posuđe za mikrotalasne rerne koje se najčešće koriste su: vatrostalno staklo, vatrostalni porcelan i vatrostalna keramika.
MALI SAVETI ZA KORIŠĆENJE MIKROTALASNE RERNE
Pripremanjem jela u mikrotalasnoj rerni postiže se velika ušteda vremena što je posebno značajno zaposlenim ženama, pa je pametno podsetiti se malih saveta za njeno pravilno korišćenje. -Prvo i osnovno pravilo kod korišćenja mikrotalasnih rerni je: Nikada ne koristite posude koje nisu pogodne za mikrotalase – rekla nam je Ivana Bojanović, koordinator prodaje BSH Kućni aparati d.o.o. – Jela zagrevana u posudama zrače toplotu i tako zagrevaju i posude, pa postoji opasnost od opekotina! Zbog toga, posudu i pribor uvek vadite iz mikrotalasne rerne uz pomoć odgovarajuće kuhinjske krpe.
-
Napitke nikada ne zagrevajte u čvrsto zatvorenim posudama. Prisutna je opasnost od eksplozije!
-
Nikada prejako ne zagrevati alkoholna pića. I ovde postoji opasnost od eksplozije!
-
Nikada u mikrotalasnoj pećnici ne kuvati jaja u ljusci. Isto tako ne podgrevati tvrdo kuvana jaja. Kod pripremanja jaja na oko ili u staklenoj posudi mora se prethodno razbiti žumance.
-
U mikrotalasnom uređaju nikada ne sušite prehrambene artikle.
-
Sa mikrotalasima nikada ne zagrevati isključivo samo jestivo ulje.