Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, godišnje 25000 ljudi oboli od melanoma oka. Melanom oka nije čest tumor ali je jedan od najzloćudnijih, dijagostikuje se teško i najčešće kasno. Uglavnom se javlja samo na jednom oku i otkriva slučajno, pri rutinskom oftalmološkom pregledu. Melanom oka napreduje sporo pa se simptomi javljaju često tek u uznapredovalom stadijumu što povećava opasnost od kobnih posledica. Pravovremenim dijagnostikovanjem bolesti povećava se mogućnost uspešnog lečenja i smanjuje opasnost od razvoja metastaza.
Oftalmološki pregled pored provere vida podrazumeva i proveru pozadine oka kako bi se otkrile eventualne promene koje su u slučaju melanoma oka, slične mladežu na koži. Ukoliko se mladež otkrije, pregledi moraju biti redovni kako bi se pratile promene i dalji razvoj.
Šta je melanom oka?
Melanom oka je zloćudni tumor koji nastaje iz melanocita. Melanociti su ćelije koje su odgovorne za proizvodnju melanina – supstance koja je odgovrna za boju kože, kose i očiju. U oku melanociti su prisutni u srednjem sloju tkiva očnog zida (uvea).
Melanom oka se ponekad naziva „mladež oka“ jer oba nastaju iz melanocita. Nazivanje melanoma oka „mladež oka“ može biti način da se laičkoj publici objasni da se radi o pigmentisanoj leziji unutar oka, slično mladežu na koži. Ovo može pomoći u boljem razumevanju prirode bolesti. Takođe, mladeži na koži su često tamne tačke ili mrlje, slično melanomima koji se mogu pojaviti u oku kao tamne lezije ili mrlje. Međutim dok su mladeži obično benigni (neopasni), melanomi su maligni (rak). Važno je naglasiti da „mladež oka“ može biti benigni pigmentni nevus, dok je melanom oka maligna forma koja zahteva medicinsku pažnju.
Koji su simptomi melanoma oka?
Simptomi melanoma oka su nespecifični i razlikuju se u zavisnosti od dela oka na kom je tumor prisutan. Ako je melanom smešten u šarenici, moguća je pojava tamne pege u vidnom polju. Ako je tumor lociran u unutrašnjosti oka, pojavljuju se smetnje vida (najčešće se smanjuje oštrina), ali tek kada tumor dostigne određenu veličinu. Ako se tumor poveća i zato izazove odlepljivanje mrežnjače, u vidnom polju mogu se pojaviti bljeskovi svetla.
Zašto nastaje? Koji su faktori rizika za ravoj melanoma oka?
Melanom oka je kompleksna bolest sa mnogim potencijalnim uzrocima i faktorima rizika. Iako ne možemo uvek precizno odrediti zašto se melanom oka razvija kod svake pojedinačne osobe, razumevanje faktora rizika doprinosi ranijem prepoznavanju simptoma i pravovremenoj dijagnostici i lečenju.
Životna dob je za sada jedini dokazani faktor rizika. Sa starošću rizik raste pa se melanom oka najčešće javlja oko 65. godine života. Doktori ipak upozoravaju da sunce može povećati opasnost od razvoja melanoma oka i to posebno osoba sa svetlim očima. Učestalost melanoma oka je nešto veća kod muškaraca ne go kod žena.
Medicinska tanja kao npr. prisustvo urođenih tamnih mrlja ili nevusa u oku može povećati rizik za razvoj melanoma oka. Takođe, neki nasledni sindromi, kao što su displastični nevusni sindrom ili BAP1 tumor predispozicioni sindrom, mogu povećati rizik od razvoja melanoma oka.
Osobe sa slabim imunitetom bez obzira da li zbog bolesti ili upotrebe lekova koji imunitet suprimiraju mogu biti podložnije nastanku melanoma oka.
Melanom oka lečenje
Lečenje melanoma oka zavisi od nekoliko faktora, uključujući veličinu i lokaciju tumora, kao i opšte zdravstveno stanje pacijenta. Pristup lečenju često uključuje multidisciplinarni tim stručnjaka, oftalmologe, onkologe i radiologe, kako bi se odredio najbolji plan lečenja za svakog pacijenta. Redovno praćenje i postoperativna nega su ključni za praćenje eventualnih recidiva ili komplikacija.
Kada su u pitanju vrlo mali melanomi bez simptoma umesto aktivnog lečenja promena se samo prati. U slučaju većih melanoma može se primeniti terapija lasero, radioterapija, hirurško lečenje, krioterapija itd. O metodi odlučuje tim stručnjaka.
Rak oka – Kako da delujemo preventivno
Ako zapazite da vam vid slabi ili u vidnom polju imate mrlje posetite oftalmologa. Ove tegobe mogu biti simptomi mnogih bolesti oka na primer: glaukoma, makularne degeneracije povezane sa starenjem. Simptomi melanoma oka nisu tipični, ponekad su vrlo slični simptomima drugih bolesti, zato ne paničite. Crvenilo, prekomerno suzenje i peckanje nisu simptomi melanoma oka.
Melanom oka nije učestao kao melanom kože ali spada među najzloćudnije bolesti.