Kako pomoći detetu koje kašlje, kako odabrati odgovarajući sirup, šta možemo sami a šta zahteva intervenciju lekara-na ova pitanja odgovore nam je dao dr Vladan Šubarević, iz Instituta za Majku i dete u Beogradu.
Kako kod odraslih tako i kod dece potreba za kašljanjem ukazuje da je prohodnost disajnih puteva ugrožena. Kašljanjem se nastoji da se disajni putevi oslobode i uspostavi neometano disanje.
Kašalj je refleksna radnja koju pokreće stimulacija receptora za kašalj koji se ne nalaze samo u epitelu disajnih puteva već i srcu, uhu, dijafragmi, želucu.
Najčešće refleks kašlja pokreće virusna respiratorna infekcija, ali ne treba zaboraviti da kašalj može biti posledica i zapaljenja uha, astme, iritacije nekim hemijskim ili fizičkim supstancama poput duvanskog dima itd.
Više o uzrocima nastanka kašlja govori dečiji ORL, dr Vladan Šubarević, iz Instituta za Majku i dete u Beogradu.
Kašalj izazvan virusnom infekcijom
Pored povišene telesne temperature i malaksalosti simptomi koji prate virusnu respiratornu infekciju su i zapušenost i curenje nosa, glavobolja, kašalj. Simptomi su najizraženiji u prva 2-3 dana infekcije nakon čega počinju da jenjavaju. Međutim, kod dece čak i nakon što su se svi drugi simptomi povukli, dešava se da kašalj perzistira. Najčešće je to suv i nadražujući kašalj koji ometa svakodnevne aktivnosti i pojačava se u toku noći.
Zašto nastaje suv kašalj u sklopu virusne infekcije?
Kao posedica virusne infekcije dolazi do zapaljenja sluznice disajnih puteva, krajevi nervnih završetaka preko kojih se refleks kašlja prenosi, su ogoljeni i osetljiviji na nadražaj. Nije neobično da čak 4 nedelje nakon završetka infekcije dete i dalje kašlje što se objašnjava činjenicom da je potrebno vreme da se sluznica disajnih puteva oporavi.
Zašto je suv kašalj posebno izražen u toku noći?
Kašalj koji je posebno izražen u toku noći najčešće je “slivajući”. U toku dana dete je aktivno i sekret se izbacuje ili kroz nos ili ga dete proguta. Međutim u toku noći kada dete miruje, sekret se ne eliminiše već sliva ka dušniku i provocira kašalj. Ovaj kašalj, ometa san, dete postaje nervozno i iscrpljeno.
Kako pomoći kod suvog kašlja?
Većina zapaljenja disajnih puteva pa samim tim i simptomi koji ih prate prolaze spontano i ne zahtevaju intervenciju lekara kao ni primenu antibiotika.
Jednostavni postupci koje svaki roditelj može sprovesti u značajnoj meri mogu olakšati tegobe detetu koje muči kašalj.
Savetuje se:
- Redovno čišćenje i održavanje higijene nosa kako bi se obezbedila prohodnost nosnih puteva i olakšalo disanje, kao i sprečio razvoj komplikacija poput zapaljenja uha.
- Unos većih količina tečnosti od uobičajnog kako bi se prisutan sekret razredio i olakšalo iskašljavanje.
- Mirovanje kako bi se organizam lakše izborio protiv virusa.
- Spavanje na podignutom uzglavlju kako bi nadražaj na kašalj bio umanjen.
- Održavanje optimalne vlažnosti vazduha u prostoriji u kojoj dete boravi.
Da li je opravdana upotreba sirupa za kašalj?
Što dete više kašlje, sve više se oštećuje sluznica disajnih puteva što dalje pojačava nadražaj na kašalj. Ulazi se u začarani krug koji treba prekinuti. Zato se savetuje uzimanje sirupa kojima bi se kašalj ublažio.
Poslušajte preporuke dečijeg ORL, dr Vladana Šubarevića, sa Instituta za Majku i dete u Beogradu o izboru sirupa protiv kašlja.
Kada treba potražiti pomoć lekara?
Pomoć lekara je neophodna ukoliko:
- Dete dobije visoku temperaturu i kašalj se pogorša
- Dete je nezainteresovano za igru, odbija hranu, pospano je
- Pojavi se otežano disanje uz “sviranje” u grudima
- Kašalj je promukao i podseća na lavež psa, praćen “struganjem” u grudima
- Ukoliko se simptomi ne smiruju ni nakon 3-5 dana
Postoji jednostavno medicinsko pravilo: ne leči se kašalj već uzrok kašlja!
Zato je vrlo važno postaviti dijagnozu bolesti koju kašalj prati. Izlečenjem osnovnog oboljenja i kašalj će proći.
Pre upotrebe pažljivo pročitajte uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek, posavetujte se sa lekarom i farmaceutom.