Bipolarni afektivni poremećaj je ranije bio poznat pod imenom manično depresivna psihoza. Karakterišu ga promene raspoloženja od povišenog (manija ili hipomanija) do sniženog (depresija).
autor: dr Vesna Tepšić Ostojić, psihijatar
Bipolarni afektivni poremećaj je hronično duševno oboljenje koje se odlikuje promenama raspoloženja. Promene raspoloženja se mogu dešavati od jednom u nekoliko godina ili meseci do nekoliko u toku jedne nedelje. Zahteva dugotrajno lečenje i uz adekvatnu terapiju lekovima i psihoterapiju moguće je simptome držati pod kontrolom uz dobar kvalitet života.
DVA TIPA POREMEĆAJA
Po kliničkoj slici razlikuju se bipolarni poremećaj tip 1 i tip 2.
Bipolarni afektivni poremećaj tipa 1 karakteristiše se postojanjem barem jedne manične epizode. Uz manične mogu se javljati jedna ili više hipomaničnih ili depresivnih epizoda.
Bipolarni afektivni poremećaj tipa 2 -postoji barem jedna depresivna epizoda koja je trajala najmanje dve nedelje i jedna hipomanična koja je trajala barem 4 dana, ali nije bilo u potpunosti razvijene manične epizode.
Iako u tipu 2 nije bilo razvijene manične epizode to ne znači da je to lakša forma bolesti, to su samo dva tipa oboljenja koji kod različitih osoba mogu imati različitu težinu simptoma.
MANIČNA I HIPOMANIČNA EPIZODA
Manična epizoda je period u kome postoji trajno neadekvatno i povišeno raspoloženje koje traje bar 7 dana ili kraće ukoliko je toliko izraženo da je potrebno bolničko lečenje. Izraženo je povećanje energije i aktivnosti.
Kod hipomanične epizode neadekvatno i povišeno raspoloženje traje najmanje 4 uzastopna dana.
Da bi se postavila dijagnoza neophodno je da su izražena bar još tri simptoma od sledećih:
-
povećanje samopouzdanja ili osećanje veličine,
-
smanjena potreba za spavanjem,
-
povišen impuls za govor,
-
ubrzanje misli,
-
poremećaj pažnje i koncentracije,
-
povećanje aktivnosti ili uznemirenost,
-
vršenje nepromišljenih radnji koje mogu imati negativne posledice (trošenje velike količine novca, promiskuitet..).
Da bi se poremećaj raspoloženja označio kao manična epizoda neophodno je da ima značajan uticaj na svakodnevni život – profesionalno, u prodici, u društvu ili da zahteva bolničko lečenje (u slučaj psihotičnih simptoma ili opasnosti da osoba povredi sebe ili druge).
Kod hipomanične epizode postoji poremećaj raspoloženja, ali on iako je primetan nije tolikog stepena da utiče na svakodnevno funkcionisanje. I kod hipomanične i manične epizode tegobe nisu nastale kao posledica korišćenja psihoaktivnih supstanci, lekova ili nekog drugog oboljenja.
DEPRESIVNA EPIZODA
Da bi se postavila dijagnoza depresivne epizode neophodno je da u toku dve nedelje postoji sniženo raspoloženje ili gubitak interesa za ranije aktivnosti.
-
Sniženo raspoloženje prisutno je skoro svaki dan veći deo dana i uključuje osećanja tuge, beznadežnosti, praznine… Mogu biti prisutna i osećanja bezvrednosti, krivice, nadolazeće propasti. Ponavljana razmišljanja o besmislu života, samoubistvu.
-
Česte su promene telesne težine (dobitak ili gubitak) kao i spavanja (nesanica ili povećana potreba za snom).
-
Javlja se poremećaj pažnje i koncentracije, osećanje umora ili gubitka energije. Može postojati nemir ili naprotiv pasivizacija.
Da bi se poremećaj raspoloženja označio kao depresivna epizoda neophodno je da uzrokuje značajne probleme u svakodnevnom funkcionisanju i da nije prouzrokovan tugovanjem zbog nekog značajnog gubitka, zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, uzimanjem lekova ili nekim drugim oboljenjem.