Nutritivna terapija ima važnu ulogu u kontroli i lečenju dijabetesa. Uspostavljanje plana ishrane možda je i najzahtevniji deo lečenja. Univerzalni pristup ne postoji, postoje samo smernice kojih se treba pridržavati a plan ishrane mora biti prilagođen svakom pojedincu. Kontrolom telesne težine i zdravijim načinom života može se postići mnogo.
Brojne namirnice su za koje postoje dokazi da doprinose normalizaciji nivoa šećera u krvi.
CIMET
Cimet je začin koji se na našim prostorima prvenstveno koristi u poslastičarstvu međutim, u Aziji je deo narodne medicine i koristi se za ublažavanje mnogih tegoba.
Naučne studije su pokazale da cimet kod nekih osoba koje pate od šećerne bolesti tip 2, potencira delovanje insulina i samim tim i skladištenje glukoze u ćeliji kroz sintezu glikogena. Pored toga, aktivni sastojci cimeta, katehin i epikatehin, usporavaju pražnjenje želuca i odlažu apsorpciju šećera iz creva u krv.
Insulin ima važnu ulogu i u metabolizmu masti. Zapaženo je da cimet snižava nivo triglicerida u krvi, LDL holesterola i ukupnog holesterola zbog čega doprinosi zdravlju srca i krvnih sudova. Aktivni sastojci cimeta imaju i antioksidativno dejstvo i mogući učinak u regulisanju krvnog pritiska.
Esencijalna ulja cimeta poseduju antimikrobno dejstvo pa se pretpostavlja da bi cimet mogao da bude alternativa tradicionalnim konzervansima, što je predmet istraživanja.
BOROVNICA
Naučno je potvrđeno da borovnica ima pozitivan učinak na normalizaciju šećera u krvi. Isto tako, ona pozitivno deluje i na imunitet što je obolelima od šećerne bolesti posebno važno.
Postoje dokazi da konzumiranje bobičastog voća poboljšava kognitivne sposobnosti, smanjuje rizik od pojave bolesti srca i krvnih sudova i razvoja malignih bolesti. Borovnica se ističe sadržajem vitamina C i vitamina B grupe.
Borovnica potpomaže regulaciji šećera u krvi povećavajući osetljivot ćelija na dejstvo insulina, posebno kod osoba kod kojih postoji rizik za razvoj bolesti. Aktivni sastojci borovnice, sprečavaju brzu razgradnju skroba koji je unet hranom a hlorogenična kiselina sprečava transport glukoze iz creva u krv što zajedno sprečava nagli skok šećera u krvi i doprinosi uspešnijoj regulaciji.
Konzumiranje borovnica pomaže i u preveciji zapaljenskih procesa, štiti nervne ćelije a razgradni produkti polifenola iz borovnica pozitivno deluju na imunutet. Ova svojstva ima i drugo bobičasto voće ali je učinak aktivnih supstanci borovnica izraženiji.
LUK
Sirovi luk se dugo koristi kao pomoć u lečenju šećerne bolesti. Pozitivan učinak na zdravlje ostvaruje zahvaljujući svojim aktivnim sastojcima koji imaju protivzapaljensko i antioksidantno dejstvo što je posebno važno za očuvanje zdravlja jetre koja direktno utiče i na nivo glukoze u krvi.
Luk ne samo da sadrži antioksidanse već je jedna od namirnica koja je njima najbogatija. Dokazana je prisutnost 25 flavonoida koji deluju sinergistički a ističu se kvercetin i njegovi glikozidi.