Sadržaj teksta

Bračna neplodnost, lečenje

Lečenje se sprovodi tek posle kompletnog ispitivanja oba partnera i ono se može podeliti na konzervativno, operativno i metode asistirane reprodukcije. Konzervativno lečenje obuhvata lečenje infekcija određenom antibiotskom terapijom, lečenje imunoloških problema određenim medikamentima i regulisanje hormonskih disbalansa.

Operativno lečenje obuhvata otvorene operacije, histeroskopske i laparoskopske oparacije kojima se operišu anomalije na materici, miomi, ciste na jajnicima, zatvoreni jajovodi i priraslice u maloj karlici.

U metode asistirane reprodukcije se ubrajaju inseminacije i vantelesna oplodnja.

Inseminacija predstavlja metodu ubacivanja obrađene sperme partnera u telo materice ili u jajovode žene, u periodu ovulacije.

Najsavremenija metoda asistirane reprodukcije je vantelesna oplodnja (IVF). Postoji metoda klasične vantelesne oplodnje (In Vitro Fertilizacija) i metoda intra citoplazmatična sperm injekcija (IVF-ICSI). To je kompleksan postupak koji zahteva uigrani visokostručan kadar, vrhunsku savremenu opremu i kvalitetan  potrošni materijal.

Priprema oba partnera za ovu intervenciju zahteva prisustvo urednih briseva i virusoloskih analiza. Žena treba da ima urađen hormonski status, kolposkopiju i PA, ultrazvučni pregled, eventualno HSG, histeroskopiju, laparoskopiju.

Spermogram muškarca nas opredeljuje za vrstu vantelesne oplodnje jer dobar spermogram omogućava da se radi klasična IVF, a loš nalaz spermograma nas opredeljuje za ICSI metodu. U slučajevima azospermije (nedostatka spermatozoida u spermi) uzima se isečak iz testisa partnera. Dobijeni isečak se potom analizira i ukoliko nema prisutnih spermatozoida par se savetuje da se odluči za donaciju sperme sa nepoznatim davaocem, a ukoliko su nađeni spermatozoidi makar i u jako malom broju u uzorku testisa, oni se mogu zamrznuti i tako sačuvati za upotrebu u metodi IVF-ICSI.

Vantelesna oplodnja predstavlja metod pri kome se omogućava nastanak embriona u veštačkim uslovima od dobijenih  jajnih ćelija  žene i spermatozoida muškarca.  Zavisno od životne dobi žene, hormonskog statusa, ultrazvučnog nalaza i drugih parametara određuje se protokol stimulacije ovulacije i vrsta lekova za stimulaciju ovulacije, koji imaju za cilj razvoj većeg broja folikula.

Izbor lekova je veoma bitan za ishod tretmana. Poslednjih godina primenjuju se novi lekovi za stimulaciju ovulacije (rekombinantni gonadotropini) u obliku pen-a sa uloškom. Hormonsku terapiju u obliku pen-a sa uloškom pacijenti mogu sami primenjivati.

Ovaj način primene pacijentima pruža komfor davanja terapije u kućnim uslovima, čime se štedi vreme i novac pacijenata koji su do sada morali svakodnevno da odlaze u bolnicu samo radi dobijanja terapije.

Aspiracijom folikula dobijaju se jajne ćelije, a embriolog obradom dobijenih jajnih ćelija i sperme muškarca, u laboratorijskim uslovima omogućava spontan kontakt polnih ćelija i stvaranje embriona kod klasicnog IVF-a. Ukoliko se radi IVF-ICSI, embriolog bira najbolje spermatozoide i direktno ubacuje specijalnim mikroiglicama po jedan spermatozoid u svaku dobijenu jajnu ćeliju. Ukoliko dođe do stvaranja embriona ginekolog posle 2,3 ili 5 dana ubacuje do tri embriona u unutrašnjost materice, dok se ostali kvalitetni embrioni mogu zamrznuti i tako čuvati za sledeći pokušaj. Ubacivanjem većeg broja embriona povećava se mogućnost nastanka multiplih trudnoća koje nose veći rizik od pobačaja i češće moguće komplikacije tokom trudnoće.

Uspeh vantelesne procedure oplodnje zavisi od starosne dobi žene, od kvaliteta embriona, od kvaliteta endometrijuma, ali i od, za sada, nauci nepoznatih faktora. Procenat spontanih pobačaja kod pacijentkinja koje su ostale trudne posle IVF-a je veliki i to 24.1% u žena starosne dobi 30-34 godina, a 41.9% u žena starijih od 40 godina. U 4.5 do 5% žena posle procedure IVF-a postoji mogućnost da dodje do vanmaterične trudnoće.

Tokom lečenja infertiliteta najbitnije je da par bude uporan, optimističan i da se obrati kompetentnom lekaru koji se bavi sterilitetom, jer lutanje ili odustajanje od ispitivanja ili lečenja definitivno ih samo udaljava od cilja – dobijanja potomstva.

NAJNOVIJI TEKSTOVI
Urinal Pharmamedica
Biofeminn_300x300px
Urinal forte
image002 (1)