Bračni sterilitet (infertilitet) postoji ukoliko posle godinu dana zajedničkog života, koji podrazumeva regularne seksualne odnose, ne dođe do željene trudnoće. U prvih 12 meseci zajedničkog života zatrudni u proseku 86% žena starosti 20-24g, 78% žena starosti 25-29g, 63% žena starosti 30-34g i 52% žena starosti 35-39g. U toku naredne godine zajedničkog života svega još 10% parova realizuje trudnoću, dok kod ostalih perzistira problem infertiliteta i dalje. S toga je potrebno da se bračni par zbog problema infertiliteta obrati ginekologu, koji se posebno bavi ovom problematikom, već nakon prve godine zajedničkog života.
autor: Doc Dr Eliana Garalejic
Incidenca pojave bračnog steriliteta je različita u različitim krajevima sveta i kreće su u opsegu od 10 – 15%. 95% adekvatno lečenih parova ostvari potomstvo ali 5% parova ostaje do kraja života lišena željenog potomstva uprkos upornom i doslednom lečenju.
Bračni sterilitet je problem koji je rasprostranjen širom sveta i koji kod infertilnog para izaziva osećaj ličnog neuspeha, što u mnogim kulturama ima i karakteristično socijalno obeležje. Nameće se impresija o ”epidemiji” infertiliteta u razvijenim zemljama poslednjih godina, što je posledica:
-
promenjene uloge i statusa žene u društvu,
-
odložene starosne kategorije kada žena želi da formira porodicu i da dobije dete,
-
povećane upotrebe kontraceptivnih sredstava,
-
liberalizacije abortusa, činjenice da nefavorizujuće ekonomske prilike dovode potencijalne roditelje u dilemu o mogućnosti pružanja željenog kvaliteta života budućem detetu.