Brzodelujući insulin bi mogao da bude izolovan iz otrova morskog puža. Istraživanjem 3 D kristalne strukture insulina izolovanog iz otrova morskog puža otkriven je potencijalni način za dobijanje insulina bržeg dejstva u odnosu na humani insulin.
autor: mr ph. Aleksandra Dumić
Naučnici iz Australije i Sjedinjenih Američkih Država objavili su svoja istraživanja u časopisu Nature Structural & Molecular Biology. Oni su došli do saznanja da otrov morskog puža Conus geographus sadrži visokoefikasni protein koji deluje brže od humanog insulina . Osim toga, činjenica da ovaj protein ima sposobnost vezivanja za humane receptore, ukazuje na to da bi se potenijalno mogao koristiti u terpiji dijabetesa kao insulin bržeg dejstva (brzodelujuću insulin).
Diabetes predstavlja stanje čija je osnovna karakteristika povišen nivo šećera u krvi. Dva su osnovna tipa dijabetesa koja se razlikuju po mehanizmu nastanka bolesti:
-
Dijabetes melitus tip 1 predstavlja autoimuno oboljenje u kojem se gubi mogućnost sinteze insulina u ćelijama pankreasa.
-
Dijabetes melitus tip 2 je posledica smanjenog broja ili aktivnosti receptora za insulin koji se nalaze na ćelijama, što uzrokuje smanjenu mogućnost korišćenja insulina.