Sadržaj teksta

Faktori rizika za pojavu melanoma

Genski faktori, intenzivno sunčanje i zadobijanje opekotina tokom detinjstva i adolescencije, povremeno, kratkotrajno, intenzivno izlaganje suncu (npr. na godišnjem odmoru), više od 100 mladeža, urođeni mladež većih dimenzija, više od 5 atipičnih mladeža koji su veći od 5 mm u prečniku, prethodno postojanje melanoma, fototip kože I(mlečno bela koža koja lako izgori, uvek pocrveni, nikad ne pocrni, pege, riđa ili plava kosa, plave oči) i tip II(svetla koža, lako izgori, uvek pocrveni, minimalno pocrni, plava kosa, svetle oči), život na području sa velikim brojem sunčanih dana, preterano korišćenje solarijuma.

Najjednostavniji način da otkrijete melanom u ranom stadijumu je da naučite kako da prepoznate znake abcde pravila samopregledom kože.

Preporuke za zaštitu od štetnog delovanja uv radijacije

Izbegavajte intenzivno i direktno izlaganje suncu, posebno izmedju 11 i 15 časova.

Hlad– Provodite vreme u hladu. Ukoliko je Vaša senka kraća od Vas obavezno potražite hlad. Ukoliko se na plaži „štitite” hladom suncobrana možete dobiti opekotine od sunca od UV zraka koji se reflektuju od vode. Budite posebno oprezni ukoliko se nalazite u blizini vode, na snegu ili na pesku zato što se UV zraci odbijaju od ovih površina i povećavaju rizik razvoja opekotina od sunca. Sunčevi UV zraci probijaju oblake u značajnoj količini te možete dobiti opekotine od sunca i tokom oblačnih prolećnih i letnjih dana.

Najbolja zaštitna mera protiv štetnog delovanja uv zraka je odeća! Nosite adekvatnu odeću od gusto tkanog materijala, majice dugih rukava, kačket ili šešir sa širokim obodom. Danas su na tržištu dostupni kupaći kostimi napravljeni od materijala sa zaštitnim faktorom SPF 50+. Česta je zabluda roditelja da mokre bele majice „odbijaju“ sunčeve zrake. Naprotiv – izvesne bele tkanine kada se ovlaže propuštaju mnogo veću količinu UV zraka do kože. Zaštitite Vaše i oči Vaše dece adekvatnim Polaroid naočarima sa UV zaštitom.

Antisolarni kremovi i/ ili losioni –  Koristite vodootporne, zaštitne antisolarne kremove ili losione sa zaštitnim faktorom koji se označava kao SPF,  koji mora biti minimum 15 ili viši za odrasle i  30 ili viši za decu, koji obezbeđuju jednaku zaštitu od UVA i UVB zraka. Primenjujte ih svakodnevno, nanosite ih na sve regije kože, 30 minuta pre izlaska iz kuće, potom ponovo na svaka 2 do 3 sata, čak i tokom oblačnih dana, obavezno posle plivanja ili jakog znojenja. Zapamtite – antisolarna zaštitna sredstva ne koristite da bi produžili boravak na suncu već da biste zaštitili vašu i kožu vašeg deteta od štetnog delovanja UV radijacije.

Izbegavajte solarijume! Zabranite vašoj deci da koriste solarijume! Solarijumi su od strane Svetske Zdravstvene Organizacije proglašeni najvećom kategorijom rizika za pojavu karcionoma kože. Zračenje koje emituju pomenuti veštački izvori nalazi se na zajedničkoj listi sa radioaktivnim elementom plutonijumom, i  radijacijom koja potiče od sunca. Posebno su opasni za mlade ljude koji počinju da koriste solarijume pre tridesete godine života i rizik za pojavu melanoma kod njih povećava za 75 %. Većina osoba nije svesna činjenice da preplanulost kože dobijena u solarijumu ne štiti dalje od opekotina od sunca kada se izađe napolje. Praktično, koža preplanula u solarijumu ispoljava protektivni efekat antisolarnog krema sa SPF 2 ili 3. Što znači da solarijum nema efekat „pripreme kože za sunčanje”.

napisala: Prof. dr Ljiljana Medenica

NAJNOVIJI TEKSTOVI
Mycoseb-baner-300x300px
INSTA-2-1536x1536
Mycoseb-baner-300x300px3