O uticaju magnezijuma na funkcionisanje organizma dosta se priča. Kao rezultat sve veće svesti o značaju ovog minerala za zdravlje razvile su se i različite formulacije magnezijuma. U našem tekstu saznajte zašto je magnezijum bisglicinat poseban i kome se preporučuje.
Zašto je magnezijum važan – Uloga magnezijuma u organizmu
Magnezijum je mineral koji igra izuzetno značajnu ulogu u našem organizmu! Sastavni je deo do čak 300 enzima koji učestvuju u metabolizmu ljudskog organizma. Magnezijum je neophodan u metabolizmu ATP-a, osnovnog goriva za naše ćelije, za ćelijsko disanje, za rast, razvoj, regeneraciju ćelije, za sintezu DNK u samoj ćeliji. Neophodan je u sintezi proteina, za mišićnu kontrakciju, metabolizam insulina. Utičući na sve navedeno od magnezijuma zavisi zdravlja srca, krvnih sudova, kostiju, mozga, mišića, nivo glukoze u krvi, opšte raspoloženje i imunitet.
Takođe, magnezijum blokira nakupljanje kalcijuma na endotelu krvnih sudova i u bubrezima, sprečavajući stvaranje kamenca.
Mi svakako svakodnevno magnezijum unosimo putem hrane, i u većoj količini nalazi se u čokoladi, integralnim žitaricama, pasulju, orasima i bademima, bananama, spanaću, ribi.
Kako prepoznati nedostatak magnezijuma
Kako ovaj mineral učestvuje u mnogobrojnim metaboličkim procesima vrlo često se zaliha unesena hranom potroši (posebno ako je na meniju industrijski prerađena hrana koja je siromašna nutrijentima), potom se dodatno troši i u toku napornog rada, fizičkog naprezanja, intezivnog bavljenja sportom, kod svakodnevnog iscrpljujućeg stresa, i u slučaju oboljenja digestivnog trakta čime dolazi do smanjenje apsorpcije iz hrane (Kronova bolest, celijakija, kod starijih pacijenata).
Nedostatak magnezijuma odražava se na naše telo u vidu umora, opšte slabosti i slabe koncentracije, mučnine i gubitka apetita, glavobolje, visokog ili oscilirajućeg krvnog pritiska. Javljaju se i vrlo karakteristični grčevi u mišićima, najčešće nogu.
Nedostatak može nastati i usled upotrebe pojedinih lekova kao što je hidrohlortiazid (diuretik), omeprazol (inhibitori protonske pumpe) i pojedini antacidi koji vežu magnezijum iz hrane.
Suplementi magnezijuma
Na tržištu su dostupni mnogobrojni suplementi magnezijuma, najčešće u obliku oksida i citrata, koji se međutim slabije apsorbuju u digestivnom sistemu, čime je efikasnost suplementacije manja. Ovi oblici suplemenata mogu i izazvati često laksativno neželjeno dejstvo.
Magnezijum bisglicinat
Magnezijum bisglicinat je helatni oblik jedinjenja, što znači da su za atom magnezijuma vezana dve aminokiseline glicina, dajući naziv bisglicinat.
Glicin
Glicin je neesencijalna aminokiselina koju naš organzam sam proizvodi i koristi u sintezi proteina, kreatina, žučne kiseline. Ima snažno antiinflamatorno i antioksidativno delovanje, ključno u sprečavanju razvoja upalnih procesa. Glicin je posebno značajan za zdravo funkcionisanje nervnog sistema kao inhibitorni neurotransmiter (agonista NMDA receptora uključenih). Glicin je takođe važan za metabolizam jetre kao hepatoprotektiv.
Iako ga naš organizam proizvodi mi glicin unosimo je i putem proteinske hrane – meso i mahunarke.
Prednosti Magnezijum bisglicinata
Koje su prednosti ovog tipa suplementacije:
- poboljšana apsorpcija – magnezijum bisglicinat ima odličnu bioraspoloživost i stopu apsorpcije u poređenju sa drugim oblicima suplemenata magnezijuma. Helatna struktura omogućava efikasnu apsorpciju u crevima, obezbeđujući da telo iskoristi veću količinu;
- bez neželjenih gastrointestinalnih efekata – magnezijum bisglicinat se generalno dobro podnosi i manje je verovatno da će izazvati gastrointestinalne probleme.
Saznajte više o tabletama Magnezijum bisglicinata.
Kako magnezijum bisglicinat deluje – Uticaj na zdravlje
- Ublažavanje stresa i anksioznosti – u odnosu na druge oblike suplemenata sinergičnim delovanjem magnezijuma i aminokiseline glicina dolazi do umirujućeg efekat na nervni sistem. Magnezijum učestvuje u regulisanju oslobađanja hormona stresa, kortizola, i podržava ravnotežu neurotransmitera serotonina i GABA-e, uz glicin kao inhibitorni neurotransmitter dolazi do smanjenja anksioznosti, poboljšanja raspoloženja i opšteg osećaja opuštenosti.
- Zdravlje kostiju – magnezijum je neophodan za održavanje zdravih kostiju i zuba. Pomaže u apsorpciji kalcijuma i mineralizaciji kostiju te je ključan kod starijih osoba, posebno žena u i nakon menopauze.
- Kardiovaskularno zdravlje – ključna uloga magnezijuma u održavanju zdravog kardiovaskularnog sistema – podržava pravilan srčani ritam, regulaciju krvnog pritiska i vaskularni tonus.
- Proizvodnja energije – kako je magnezijum uključen u proizvodnju energije na ćelijskom nivou suplementacijom dolazi do poboljšanja nivoe energije i smanjena umora.
- Podrška za metaboličko zdravlje – adekvatni nivoi magnezijuma mogu pomoći u regulisanju nivoa šećera u krvi, podržavanju zdravog metabolizma i smanjenju rizika od metaboličkih poremećaja poput dijabetesa tipa 2.
Koliko dugo traje suplementacija magnezijumom bisglicinatom?
Zavisi od indikacije.
- Osobama sklonim migrenama preporučuje se dugotrajno uzimanje, nekoliko meseci, uz periodične provere nivoa serumskog magnezijuma.
- Takođe kod pacijenata sa osteoporozom i osteopenijom poželjna je višemesečna suplementacija.
- Kardiološki bolesnici poželjno je da koriste suplemente duže svakako uz redovnu kontrolu kako serumskog magnezijuma tako i pritiska i srčanog ritma.
- U slučaju nedostatka magnezijuma, kao i kod preventivnog unosa, uglavnom se preporučuje suplementacija do par meseci (2-4 meseca), nakon čega je poželjna kontrola serumskog nivoa i svakako praćenje opšteg stanja organizma.
Ograničenja – kome se preporučuje oprez prilikom konzumiranja ovog suplementa
Ozbiljnim bubrežnim bolesnicima se svakako savetuje neophodna konsultacija sa lekarom i farmaceutom pre bilo koje suplementacije, pa i magnezijumom.
Magnezijum može uzrokovati snižavanje krvnog pritiska i ako je prisutan problem sa niskim krvnim pritisakom, suplementacija magnezijumom može pogoršati stanje i uzrokovati vrtoglavicu i nesvesticu.
Trudnice i dojilje uvek treba da konsultuju svog lekara pre započinjanja bilo kakve suplementacije, ali je svakako kontrolisana suplementacija magnezijumom poželjna, posebno u ovom periodu koji dodatno napreže i iscrpljuje organizam.
I na kraju zašto magnezijum bisglicinat?
Sinergističko dejstvo, veća apsorpcija i bioraspoloživost, izuzetno smanjena mogućnost neželjenog laksativnog dejstva, uz sve benefite suplementacije kako esencijalnim mineralom magnezijumom tako i aminokiselinom glicin su apsolutni dokazi da sa primenom ovog preparata krenete svakako što pre.