Obezbediti deci dovoljno sna, možda je i najznačajnije što možemo da uradimo za njihovo zdravlje. Pozitivni efekti se mogu osetiti i godinama kasnije, tvrde stučnjaci.
autor: mr ph. Aleksandra Dumić
Odavno je poznato da su deca koja ne spavaju dovoljno sklonija gojaznosti u odnosu na decu koja imaju dovoljno sna, ali prema najnovijim studijama, dovoljno sna u detinjstvu ima veliki uticaj i na potencijalnu gojaznost u kasnijem životnom dobu.
Profesor epidemilogije na Fakultetu za javno zdravlje državnog univerziteta u Ohaju Sarah Anderson je autor studije koja je istraživala benefite dovoljnog sna za razvoj dece.
U studiji, koja je prošlog meseca objavljena u Journal of Pediatrics, učestvovalo je 977 dece čije su navike posmatrane od predškolskog uzrasta (uzrast od četiri i po godine) do adolescencije.
Utvrđeno je da vreme u kojem odlaze na spavanje sa četiri i po godine, utiče na njihovu visinu, težinu i indeks telesne mase sa 15 godina!
Poređenjem njihovog zdravlja kada su postali tinejdžeri u odnosu na vreme odlaska na spavanje u ranom detinjstvu, ispitivači su otkrili da se kod samo 10 % dece koja su na spavanje odlazila do 20 h, javljala gojaznost u periodu adolescencije, u poređenju sa 16 % dece koja su na spavanje odlazila između 20 h i 21 h, i sa čak 23 % dece koja su na spavanje odlazila nakon 21h.
Prema zaključku prof. Anderson, ako se u obzir uzmu i drugi faktori koji mogu uticati na gojaznost, deca koja u predškolskom uzrastu na spavanje idu nakon 21 h, imaju duplo veći rizik da kao tinejdžeri budu gojazni, u odnosu na decu koja u istom uzrastu idu na spavanje pre 20h.
Prema rečima prof. Anderson, brojni su mehanizmi kojima se ovi rezultati mogu objasniti: ukoliko deca ranije odlaze na spavanje, veća je verovatnoća da će spavati dovoljno, a nedovoljno spavanja može izazvati poremećaj u lučenju hormona, a samim tim i poremećaj metabolizma i apetita.
Takođe, ukoliko su budna i u kasnijim večernjim satima, deca su uglavnom fizički manje aktivna i njihova aktivnost se svodi na gledanje televizijskih programa pri čemu su mnogo više izložena mogućnostima da unesu i dodatni obrok, koji najčešće podrazumeva unos visokokalorijske, nekvalitetne hrane koju nazivamo „grickalice“, koja se tim programima promoviše.
Preporuka prof. Anderson je da se odlazak na spavanje do 20 h za predškolsku decu uvede u njihovu dnevnu rutinu jer je prilično jednostavno, a benefiti su očigledni.